TV

2017 New Zealand Television Awards finalists announced

The awards are being held for the first time since 2012.

The New Zealand Television Awards are back for the first time in five years!
The awards recognise excellence in television and honour the skills and talents of the companies and individuals who create, produce, and perform in television programmes in New Zealand.
The awards will be held on Thursday, November 30 at SKYCITY Theatre.
Here are the finalists.

New Zealand On Air Best Drama Series

Westside 2
Mark Beesley, Kelly Martin, Chris Bailey & James Griffin
South Pacific Pictures
800 Words 2
Chris Bailey, Kelly Martin, James Griffin, John Holmes & Julie McGauran
South Pacific Pictures & Seven Productions
Cleverman
Angela Littlejohn, Rosemary Blight, Ryan Griffen & Lauren Edwards
Pukeko Pictures & Goalpost Pictures

Images & Sound Best Feature Drama

Jean
Paula Boock & Donna Malane
Lippy Pictures
Bombshell
Screentime NZ
Belief: The Possession of Janet Moses
David Stubbs & Thomas Robins
KHF Media

New Zealand On Air Best Factual Series

Our Big Blue Backyard Series 2
Judith Curran & Kina Scollay
NHNZ
Great War Stories Series 4
Anna Cottrell
AC Productions
Te Radar’s Chequered Past
Alexander Behse
Monsoon Pictures International
Why Am I? – The Science of Us
Paul Casserly, Mark McNeill & Irena Dol
Razor Films
Forensics NZ
Belinda McLeod & Rachel Jean
South Pacific Pictures

New Zealand On Air Best Documentary

The Women of Pike River
Tash Christie, Alex Reed & Mary Durham
Greenstone TV
Born This Way: Awa’s Story
Arwen O’Connor
Ruckus
Making Good Men
Te Amokura Productions

Best Reality Series

Dare to Dream
Neil Stichbury, Patrick McAteer, Perry Bradley & Tim Sisarich
Film Construction
Songs from the Inside III Christchurch
Julian Arahanga & Michael Havas
Awa Films
Sidewalk Karaoke
Bailey Mackey & Jonathon Ulrich
Pango Productions

Best Lifestyle Programme

Rachel Hunter’s Tour of Beauty
Bettina Hollings
Imagination Television
Te Araroa: Tales From the Trails – Series 2
Megan Douglas & Anna Marbrook
Scottie Productions
Karena & Kasey’s Kitchen Diplomacy
Darryl McEwen
Imagination Television

Best Current Affairs Programme

The Hui
Annabelle Lee, Adrian Stevanon & Mihingarangi Forbes
Great Southern Film and Television
The Politician, The Police and The Payout, 20 June 2017
Melanie Reid, Mark Jennings, Paul Enticott & Tim Murphy
newsroom.co.nz
Private Business, Public Failure: Inside Our Prisons
Paula Penfold, Eugene Bingham, Toby Longbottom, Phil Johnson & Suyeon Son
stuff.co.nz

New Zealand On Air Best Web Series

Amy Street
Viv Kernick, Kirsty Griffin & Gaylene Preston
Bella Pacific Media
Friday Night Bites
Maha Albadrawi, Roseanne Liang, JJ Fong, Perlina Lau, Ally Xue & Kerry Warkia
Flat3 Productions
Loading Docs
Notable Pictures

Planet Fun Best Children’s Programme

Terry Teo
Luke Sharpe & Gerard Johnstone
Semi-Professional Pictures
Nia’s Extra Ordinary Life 2
Kerry Warkia, Kiel McNaughton & Jared Kahi
Brown Sugar Apple Grunt Productions
Smokefree Rockquest 2016
Mikee Carpinter & Warren Green
Commotion

Te Māngai Pāho Best Māori Programme

Waka Huia
Megan Douglas, Ngahuia Wade & Mana Epiha
Scottie Productions
Kiingitanga – Behind the Throne
Enter the Dragon
The Hui
Annabelle Lee, Adrian Stevanon & Mihingarangi Forbes
Great Southern Film and Television

Best Pasifika Programme

Fresh
Tikilounge Productions
#TalesOfTime – The Coconet TV
Tuki Laumea & Lisa Taouma
Tikilounge Productions
Tagata Pasifika
Stephen Stehlin, Ngaire Fuata & John Utanga
Sunpix

Best News Coverage

Port Hills Fires
Newshub Team
Three
NZ Herald
Te Kāea News
Māori Television
US Election Night
Newshub Team
Three
Kaikoura Earthquake
Newshub Team
Three

Best Sports Programme

The Crowd Goes Wild
Ric Salizzo, Huw Beynon & James Copland
Prime TV
Shaun Johnson: Across The Mekong
Gareth Thorne, Kerry Russell, Mark Malaki-Williams, Dean Pooley & Brian Hitchcock
SKY TV
John Campbell: All Blacks in Apia
John Campbell, Kerry Russell, Gareth Thorne, Mark Malaki-Williams & Dean Pooley
SKY TV

Best Live Event Coverage

International Rugby: All Blacks vs British & Irish Lions 1st Test
Brian Hitchcock, Dean Pooley, Marcus Kennedy & Gavin Service
SKY TV
Dancing With The Stars - Grand Final 2015
Hayley Cunningham, John McDonald
MediaWorks
Vodafone New Zealand Music Awards 2016
Matiu Sadd, J&A Productions, John McDonald
MediaWorks

Best Comedy or Comedy Entertainment Programme

Jono & Ben
Bronwynn Bakker, Ben Boyce, John McDonald
MediaWorks
Funny Girls
Bronwynn Bakker, John McDonald
MediaWorks
7 Days
Rob Brown, thedownlowconcept, Jon Bridges
MediaWorks

Best Director: Documentary or Factual

Amanda Evans
Gloriavale – Life and Death
Pacific Screen
Mitchell Hawkes
Born This Way: Awa’s Story
Ruckus
Peter Young
The Art of Recovery
Fisheye Films
Yvonne Mackay
Doubt: The Scott Watson Case
Production Shed TV

Best Director: Drama

Josh Frizzell
The Brokenwood Mysteries 2
South Pacific Pictures
David Stubbs
Belief: The Possession Of Janet Moses
KHF Media
Robert Sarkies
Jean
Lippy Pictures

Best Director: Multi Camera

Nigel Carpenter
Dancing With The Stars - Grand Final 2015
MediaWorks
Mitchell Hawkes
Vodafone New Zealand Music Awards 2016
MediaWorks
Kingsley Hockley
What Now
WhitebaitMedia

Best Script: Comedy

Roseanne Liang
Friday Night Bites
Flat3 Productions
Rose Matafeo, Nic Sampson & Laura Daniel
Funny Girls
MediaWorks
Millen Baird & John Argall
Darryl. An Outward Bound Story.
Brown Sugar Apple Grunt Productions

Best Script: Drama

John Banas
Bombshell
Screentime NZ
Tom Scott
Hillary
Great Southern Film and Television
Paula Boock & Donna Malane
Jean
Lippy Pictures

Godfrey Hirst Best Actress

Esther Stephens
Westside 2
South Pacific Pictures
Kate Elliott
Jean
Lippy Pictures
Antonia Prebble
Westide 2
South Pacific Pictures

Selaks Taste Collection Best Actor

Andrew Munro
Hillary
Great Southern Film and Television
Kahn West
Terry Teo
Semi-Professional Pictures
Dean O’Gorman
Hillary
Great Southern Film and Television

SKYCITY Best Presenter: Entertainment

The Topp Twins - Jools & Lynda Topp
Topp Country Season Two
Diva Productions
Rachel Hunter
Rachel Hunter’s Tour of Beauty
Imagination Television
Te Radar
Te Radar’s Chequered Past
Monsoon Pictures International

Woman’s Day Television Personality Of The Year

Pua Magasiva
Jack Tame
Miriama Kamo
Rachel Hunter
Hilary Barry
Toni Street
Kanoa Lloyd
Dai Henwood
Anika Moa
Jono Pryor

Best Presenter: News and Current Affairs

Kanoa Lloyd
The Project
MediaWorks
Mike McRoberts
Newshub Live at 6pm
MediaWorks
Jesse Mulligan
The Project
MediaWorks